Víno a zdraví

Červené vínoZnáte Francouzský paradox? Přestože velká část Francouzů holduje nezdravému, tučnému jídelníčku, pokud jde o srdeční problémy, jsou na tom v porovnání s jinými národy překvapivě dobře. A udávaný důvod? No přeci víno!
Tvrdí se, že vypít jedno až dvě deci vína denně je pro naše zdraví lepší než abstinovat. Pravidelné pití vína (v rozumném množství) prospívá trávení, krevnímu oběhu, nervové soustavě a těší se z něj dokonce libido! I u vína však platí, že nadměrná konzumace alkoholu účinkuje přesně naopak.
Pojďme si tedy vysvětlit, jak a čím víno působí na lidský organismus!

Víno a trávení

Dopřáváte si u oběda skleničku vína? Dobře děláte! Víno při jídle uvítají nejen vaše chuťové buňky, ale také trávicí ústrojí! Mohou za to žaludeční kyseliny, které podporují trávení a jejichž produkci zvyšují právě kyselé složky vína.
Víno navíc funguje jako dezinfekční prostředek účinně likvidující bakterie, jež by ve střevech jinak mohly způsobit řádnou neplechu.

Víno a krevní oběh

Alkohol a fenoly - přesně tyto dvě látky zvyšují hladinu "hodného" (HDL) a snižují hladinu "zlého" cholesterolu (LDL). Fenoly navíc zpomalují stárnutí buněk, čímž zabraňují vzniku rakoviny. Obě látky kolují ve víně.
Požívání vína dále snižuje riziko arteriosklerózy a trombózy, a to tím, že víno zlepšuje srážlivost krve i plynulost jejího proudění.

Víno a srdce

Ano, znovu Francouzský paradox a spolu s ním teze, že ti, co se ochuzují o pravidelný požitek z vína, si dobrovolně zadělávají na časnější infarkt. Ačkoliv není mezi Francouzy o živé důkazy této teorie rozhodně nouze, se seriozním vědeckým vysvětlením už je to horší jednoznačná spojitost mezi konzumací vína a oddálením infarktu totiž dosud plně obhájena nebyla.

Víno, sex a nervy

Červené vínoPo jedné skleničce jsme uvolnění, po třech svolní a po dvou lahvích schopní leda tak zalézt pod peřinu a usnout? Jak tomu ve skutečnosti je s oním pověstným vlivem vína na naše libido?
Prvním "viníkem" je hormon estrogen, jehož produkci víno zvyšuje, čímž v nás probouzí ony touhy. Ještě důležitější je serotonin, látka, jejíž obsah v těle má vliv na jeho různorodé funkce, jako jsou paměť, chuť, nálada i pohlavní pud. Důvodem, proč na milostné schůzky bráváme lahev dobrého vína, je krom jeho chuti právě schopnost alkoholu zvyšovat koncentraci serotoninu v těle. Příjemné důsledky pak znáte sami?
A nezapomeňme ani na další sympatickou vlastnost vína, jíž je schopnost rozšiřovat krevní cévy a zásobovat mozek větším množstvím kyslíku!

Hledá se míra aneb k úskalím vinařské medicíny

Jak jste mohli zjistit nejen z tohoto článku, o pozitivních účincích úměrného pití vína se nepochybuje. Právě v "nalezení míry" však vězí problém. Kolik deci vína představuje denní maximum pro muže a kolik pro ženu? Jaká je hranice obsahu alkoholu, které odrůdy jsou zdravé a které ne?
Tyto faktory totiž nelze opomíjet. Známé rčení "Je víc starých vinařů než starých lékařů" bychom tedy neměli ani zobecňovat, ani přeceňovat.
Základem "úspěchu" zůstává zdravý životní styl, jehož součástí, jak už sami víte, může být pravidelná konzumace vína! V množství čtyři až šest deci u mužů, dvou až čtyř deci u žen, a s průměrným obsahem 12 % alkoholu.

Přečíst také:

Dělení vína pro úplné začátečníky - část 1. víno podle barvy

Co nám o víně prozrazuje jeho jméno

Dělení vína pro úplné začátečníky - část 2. víno podle zbytkového cukru

Víte, jak správně degustovat víno

nebo přejděte do kategorie vína v našem e-shopu

22.08.2018
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Přihlášení Registrace