Víno a kalorie

Také máte rádi víno + INFOGRAFIKA?

Možná, že to poslední, co vás přitom napadne je, co takové kalorie ve víně?

Pojďme se teď na to společně trošičku blíže podívat. Možná budete překvapeni, kolik se toho o víně a jeho pozitivních účincích na naše zdraví, dozvíte.

Víno kalorie ve větším množství obsahuje. Je to s ním podobně jako s čokoládou. Takže víno a dieta opravdu dohromady na první pohled nejdou. Nicméně - co když pozitivní účinky převáží ty z našeho pohledu negativní? Třeba zjistíte, že ty "negativní" kalorie navíc prostě jednoduše přehlédnete.

Léčivé víno

Bezpochyby už jste někde zaslechli, že se zkoumá víno jako lék. Například červenému vínu jsou připisovány protinádorové účinky a působí pozitivně i na kardiovaskulární systém, brzdí stárnutí mozku a udržuje jeho funkce. A obsahuje kupu antioxidantů. To všechno jsou velice dobré PRO víno, nemyslíte?

Zkoumá se i vliv vína na cholesterol. Říkáte si, víno a cholesterol? Že to už trochu přeháníme?

Cholesterol rozlišujeme na "dobrý cholesterol" a "špatný cholesterol". Špatný cholesterol se ukládá na stěnách cév, kde vznikají nánosy, které zužují jejich povrch, což podporuje ukládání krevních destiček. Tak se z pružných cév stávají málo průchodné.

Doporučená denní dávka vína

A jaké množství vína je teda ideální denní dávka?

Pravidelné pití bílého vína je podloženo také výzkumem, který zjistil, že dochází k mírnému nárůstu již zmíněného "dobrého cholesterolu". Ženy pravidelně pily 5x denně 2dcl bílého vína a muži 5x denně dokonce 3dcl vína. Nemusíte dennodenně vypít láhev, ale bílé víno má jednoznačně dobrý vliv na výskyt úmrtnosti na srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Nebojte se proto ochutnávat nové druhy a vína z různých vinařství, neboť i lékaři ví, že víno léčí.

Ani víno a krev nemusí být pojmy úplně ne se k sobě hodící. Při srážení krve a tvorbě sraženin, které ucpávají cévy, je nutný tzv. fibrinogen. Pozorováním určité skupiny lidí při konzumaci vína se zjistilo, že bílé víno fibrinogen snižuje. Po čtyřtýdenním pití bílého vína došlo k významnému snížení jeho hodnoty v krvi. To by mohlo bránit vzniku krevních sraženin a tím i srdečního infarktu. Které bílé víno vám tedy můžeme nyní nabídnout?

Kalorie a víno

Infografika Víno a kalorie

Když jsme více prozkoumali víno jako lék, jdeme konečně na kalorie ve víně. Kalorie mohou být navýšeny zbytkovým cukrem. Přesto může mít sladké víno méně kalorií než suché víno. Závisí také na % obj. alkoholu. Pro vás, kteří vyznáváte zdravý životní styl, jsou vhodnější druhy vín s 11 až 12 %. Vhodnější je také volba vín suchých.

Orientační množství kalorií ve 2 dcl vína:

Druh vína Množství (ml) kcal
Bíle víno 200 ml 127kcal
Červené víno 200 ml 134 kcal
Sladké víno 200 ml 188 kcal
Suché víno 200 ml 124 kcal
Polosuché víno 200 ml 156 kcal
Polosladké víno 200 ml 160 kcal

Pokud Vás kalorie hodně trápí, čtěte pozorně etikety. I suchá či polosuchá vína se mohou v množství kalorií lišit. Dále je při sledování kalorií vhodnější sáhnout po vínu suchém. Dietnější jsou i vína bílá. Navíc za tloustnutím podle odborníků nestojí v prvé řadě alkohol, ale spíše fakt, že si ke skleničce dobrého vínka často rádi něco zakousneme.


Přečtěte si také:

Víno a zdraví

Ledové víno je opravdu ledové

Poznejte nejlepší kombinace jídla a červeného vína

nebo přejděte do kategorie vína v našem e-shopu

06.08.2020
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Přihlášení Registrace