V čem je tak proslulé portské víno - vyberte si pouze kvalitní portské!

Portské víno je velmi často také nazýváno také jako Porto, Oporto či v originále "Vinho do Porto", nebo jednoduše pouze jako portské. Portské víno je fortifikované, dolihované, víno, které je produkované výhradně na strmých svazích podél řeky Douro asi 140 km na východ od města Porto, respektive její části Vila Nova de Gaia, v severních provinciích Portugalska.

Vinice, určené pro výrobu portského vína, se nacházejí v ohraničené oblasti založena v roce 1756 markýzem z Pombalu. Tato oblast se dodnes nezměnila a patří k nejstarší vinné oblasti pro výrobu portského vína.

Kde se portské víno může dále vyrábět? Fortifikovaná vína na způsob portského jsou produkována i za hranicemi Portugalska, s výrobou portského se můžeme dále setkat především v Austrálii, severní Americe, Kanadě, Indii, Argentině, jižní Africe a ve Spojených státech.

V Evropské unii je označení "Porto" vyhrazeno ochrannou známkou původu pouze pro produkty Portugalska.

Kam až sahá historie Portského vína?

Portské víno se stalo velmi oblíbeným nápojem už od samotného počátku 18. století, a to během období války o španělské dědictví. Import vína byl v té době značně problematický a to díky znepřáteleným vztahům mezi Anglií a Francií. Import portských produktů do Anglie byl zahájen podepsanou dohodou v roce 1703. Tyto plavby však měly nepříznivý dopad na víno, které se tímto kazilo. Pro zvýšení jeho trvanlivosti se začalo víno fortifikovat, to znamená dolihovávat víno vinným alkoholem.

Významným historickým mezníkem byl rok 1756, kdy vznikla organizace Companhia Geral da Agricultura das Vinhas do Alto Douro, Všeobecná společnost vinařská na horním toku Doura, která měla za úkol garantovat kvalitu a chránit koncového zákazníka. Tato vinná oblast Douro se stala třetím nejstarším vinařským regionem, starší je poté region Tokaj v Maďarsku a region Chianti v Itálii.

ledove vinoi

Čím je portské víno typické?

Zaměříme-li se na charakteristické vlastnosti portského, jedná se o sladké, červené víno, které je často servírované jako dezertní víno. Portské víno má daleko vyšší podíl zbytkového cukru než klasické víno. Portské víno se vyskytuje v suché, polosuché či také v bílé varietě. Konečný obsah alkoholu v portském víně se pohybuje od 19 do 23%.

Oproti ostatním vínům vyčnívá svými jedinečnými vlastnostmi, možnostem škály druhů, dále nás mohou překvapit svou bohatostí, intenzitou, nezaměnitelným aroma a širokým spektrem barev a chutí.

Jaký je proces výroby portského?

Portská vína jsou produkovány z hroznů vypěstovaných a zpracovaných přímo v Portugalsku, v údolí řeky Douro. V první fázi výroby se z hroznů nejprve vylisuje a vyfiltruje mošt, který přechází do procesu kvašení v uzavřených nádobách. Jakmile je vykvašeno zhruba polovina cukru (v tuto chvíli má produkt 8% obsah alkoholu), je mošt přečerpán do sudů, ve kterých je připravena vinná pálenka (70% neutrálního alkoholu). Tato pálenka kvašení okamžitě zastaví. Nezkvašený cukr zůstává nadále ve víně a přidáním vinné pálenky se zvedne obsah alkoholu až na 22%. Víno ještě zůstává nějakou dobu v sudech, než přejde do procesu nalahvování.

Portské víno je dodáváno v několika formách, které rozlišujeme do dvou širokých kategorií:

  • Portská vína, která zrála v uzavřených skleněných láhvích, bez vystavení vzduchu, a která prošla procesem výroby známý, jako reduktivní zraní. Touto technikou výroby pak víno ztrácí pomalu svou barvu a vznikají tak vína, která jsou jemnější na patře a méně tříslová.
  • Portská vína, která zrála v dřevěných sudech, propustnost umožňuje působení malého množství kyslíku a prošla procesem výroby označován, jako oxidační zraní. Tyto vína ztrácejí barvu v rychlejším tempu, ztrácejí objem odpařováním, zanechávají za sebou víno, které je mírně viskóznější.


S jakými druhy portského se můžeme setkat?

Pro nejlepší portské již nemusíte jezdit za hranice Portugalska. Můžete ho mít již zítra. Zde najdete tipy na opravdu kvalitní portské.

Přečtěte si také:

10 faktů, které o víně možná nevíte

Proč se nebát nákupu vína na Internetu

Pro nejlepší portské již nemusíte jezdit za hranice Portugalska - Můžete ho mít již zítra!

nebo přejděte rovnou do sekce portská vína v našem e-shopu

26.03.2015
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky V čem je tak proslulé portské víno - vyberte si pouze kvalitní portské!
Přihlášení Registrace
×
V současné době jsme z důvodu zhoršující se pandemické situace a nižšímu stavu našich zaměstnanců museli dočasně odebrat možnost osobního odběru. Děkujeme za pochopení.