Pro všechny milovníky bílého vína - jak vybrat a jak servírovat

Jste milovníky bílého vína? Říkáte o sobě, že nepatříte do skupiny žádných vášnivých vinařů. I přesto si rádi dáte skleničku dobrého bílého vína. Připravili jsme pro vás opět malého průvodce, který vás povede základní charakteristickou, výrobním procesem, hlavními odrůdami a způsobem, jak servírovat tento lahodný nápoj, a mnoho dalšího.

Bílé víno patří do skupiny alkoholických nápojů. Bílé víno podává pouze údaje o barvě vína které je dána dle vinařského zákona. Bílé víno se vyrábí z bílých, růžových, červených i modrých hroznů vinné révy a to z odrůd, které jsou zapsané ve Státní odrůdové knize České republiky. Jestliže je bílé víno vyrobeno z modrých hroznů, je označováno jako ?klaret?. Preferujete spíše bílé víno? Co se v tomto článku dozvíte:

Jaké jsou základní charakteristiky bílého vína?

Jaký je zásadní rozdíl mezi bílým a červeným vínem? Není to pouze barva, chuť a vůně. Bílé víno nemá totiž tolik tříslovin jako víno červené. Taniny a třísloviny totiž dělají červené víno ?drsnějším?. U bílých vín vyčnívá kyselinka či pikantnost, u červených vín hutnost.

Samotný charakter bílého vína je určen svou oblastí, ze které hrozny vinné révy pochází. Specifika s sebou nesou také jednotlivé ročníky sklizně, rovněž má každá odrůda svůj osobitý charakter. Proto, abychom charakterizovali bílé víno, je třeba zapojit naše tři základní smysly, tj. zrak, čich a chuť, neboť každá odrůda má jinou barvu, jiné aroma a jinou chuť.

Bílá vína se vyznačují širokou paletou odstínů barev a to od velmi světlé barvy, přes různé odstíny zelenkavé až žlutozelené barvy, najdete zde také jantarově žluté odstíny, někdy až různé odstíny hnědé barvy. Mladá a zdravá jakostní vína mají různě intenzivní zelenkavou barvu, někdy až se žlutavým odstínem. Načervenalé odstíny najdete u konzumních vín, které jsou vyrobena jak z bílých, tak z modrých odrůd. Žlutá až nahnědlá barva nám říká, že vína jsou nedostatečně zasířená.

Vůně je nejdůležitější znak při hodnocení kvality vína. Vůni je třeba posuzovat při takové teplotě vína, aby se aromatické látky uvolňovaly za stejných podmínek. Vůně by měla být v prvé řadě čistá a charakteristická pro révové víno. Vůně by měla odpovídat dané odrůdě vín. Ve vůni se objevují i odstíny květin a ovoce. Svěží vůně je typická pro mladá vína. Starší zralá vína mají příjemný kvasný buket. Ucítíte-li ve víně náznak octa, jedná se o počátek octovatění vína či bakteriálního kvašení vína. Toto naznačuje, že se víno dostalo do styku s nežádoucími látkami.

Jak se bílé víno vyrábí?

Výroba bílého vína je samozřejmě od výroby červeného vína odlišná. Zajímá vás tajemství výrobního procesu bílého vína?

Víte, jaké jsou základní a zároveň nejznámější odrůdy bílého vína?

Vinná réva patří do velké, rozvětvené čeledi rostlin. Všechny klasické odrůdy, ze kterých se vyrábí víno červené i bílé, pochází z druhu Vitis vinifera, který má velké sladké plody. Odrůda révy vinné určuje charakter každého vína, dále to jsou podmínky pěstování a výrobní proces.

Zajímá vás, jak vznikly odrůdy bílého vína, k jakému jídlu se která odrůda nejvíce hodí, či jaká je vůně, chuť a barva? Přečtěte si článek o nejznámějších odrůdách bílého vína:

  • Aurelius, Chardonnay, Hibernal, Kerner, Irsai Oliver, Müller Thurgau
  • Muškát moravský, Neuburské, Pálava, Rulandské bílé, Rulandské šedé
  • Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Sylvánské zelené, Tramín červený, Veltínské zelené

Chcete zakoupit bílé víno a nevíte, jak vybrat?

Mnozí z nás si večeři při svíčkách nedokáže představit bez kvalitního vína. Někteří z nás se bez dobrého vína neobejdou ani kdykoliv jindy. Jestliže nepatříte zrovna mezi zkušené vinaře, tak s největší pravděpodobností nebude pro vás zrovna lehké vybrat opravdu dobré víno, které se hodí dané příležitosti. V obchodech a na e-shopu najdete širokou škálu nejrůznějších vín, které se mezi sebou odlišují.

Rozhodovat se můžete podle těchto kritérií:

Dárková vína - K jaké události víno kupujete?

Důležité je, abyste víno kupovali ke konkrétní události či příležitosti. Příležitostí a motivů, proč koupit víno, je celá řada.

Víno můžete koupit buď jako dárek pro někoho k narozeninám. V tomto případě si zjistěte, jaké víno pije oslavenec, a udělejte mu radost přesně tím, co má rád. Víte, že pije Rulandské bílé? Uděláte mu tím nesmírnou radost.

Plánujete zahradní grilování? Určitě bude vhodné nalévat některé z lehčích bílých vín, jako je Veltlínské zelené nebo Chardonnay.

Jste pozvaní na významnou rodinnou či jinou událost, mohly by vás zajímat naše dárková vína vhodná pro výroční události.

Nebo si chcete láhev vína otevřít k večernímu filmu. Lehké svěží bílé víno vám bude dělat nejlepšího společníka, jako je například Sylvánské zelené.

Chcete zapůsobit kvalitním a zkušeným výběrem vína? Vyberte si kvalitní vyzrálá bílá vína, která jsou zvláštní a neobvyklá a to hlavně díky své odrůdy.

Může se také stát, že si chcete víno vybrat jen pro sebe a svou partnerku či partnera. V tomto případě vám moc nepomohu, neboť neznám vaše chutě a požadavky.

Kontaktujte nás a my vám poradíme!

Víno a jídlo - K jakému jídlu se hodí bílé víno?

Víte, k jakému jídlu se nejvíce hodí bílé víno? Nebo jste natolik odborníkem, že dokážete zvolit ke konkrétnímu jídlu konkrétní odrůdu bílého vína?

Nalézt správný soulad mezi pokrmem a vínem je někdy umění, důležitou roli hraje například úprava pokrmu, použité suroviny, koření, charakter události, roční období, cena a například vlastní představy a preference.

Předveďte se mezi ostatními a staňte se odborníkem! Je to tak snadné, připravili jsme pro vás malý pomocník, který vám pomůže zvolit k jídlu to správné bílé víno.

V čem podávat bílé víno?

Abyste si vychutnali požitek z bílého vína, je zapotřebí toto víno servírovat ve správných sklenicích. Vyberte si z naší nabídky sklenic na bílé víno.

Víno podle barvy

Barva vína nám říká, jaké můžeme očekávat chuťové vlastnosti. Víno podle barvy se rozděluje na bílé, červené a růžové, avšak hrozny rozdělujeme na bílé, červené a modré. Samotný druh vína nám potom určuje, z jakých hroznů se víno vyrábí, konkrétně bílé víno se vyrábí buď pouze z bílých hroznů, nebo z červených hroznů. Výjimečně se bílé víno vyrábí z modrých hroznů.

Bílé víno podle odrůdy

Odrůda vína vychází přímo v názvu vína, konkrétně u bílého vína jsou to odrůdy Rulandské bílé, Veltínské zelené, Pálava, Sylvánské zelené, Rulandské šedé atd. Každá odrůda odráží vlastnosti typické právě pro tu odrůdu, závisí hodně na faktorech, jako je půda, podnebí nebo vybavení vinaře. Každá odrůda má svou typickou barvu, vůni a chuť. Chcete se dočíst více informací ohledně odrůd? Přečtěte si článek Jaké jsou nejznámější odrůdy bílého vína - Aurelius, Chardonnay, Hibernal, Kerner, Irsai Oliver, Müller Thurgau - část 1

Vína podle jakosti a přívlastku

Nezáleží, jestli jde o vína červená, růžová nebo bílá, všechna vína se dělí do skupin podle vyzrálosti a kvality hroznů. Jedná se o skupinu jakostních vín s přívlastkem (pozdní sběr, výběr z hroznů), která jsou vyráběna z velmi specificky pěstovaných hroznů a musí splňovat velmi přísná kritéria. Samozřejmě, že se to odrazí v jejich vyšší ceně. Další skupinou jsou o stupeň níže jakostní vína, zemská vína, a v poslední řadě pak stojí stolní vína.

Chcete-li opravdu kvalitní víno, vybírejte nejlépe jakostní vína s přívlastkem. Tyto vína podléhají nezávislé kontrole, která je předepsaná Vinařským zákonem České republiky. Inspektoři tyto vína kontrolují, evidují a zatřiďují, a poté rozhodují o jejich uvedení na trh.

Víno a jeho ročník

Kvalitu vína ovlivňuje samozřejmě rok sklizně a počasí v daném roce. Jestliže je na přelomu června a července hodně deštivo a na konci léta a na podzim hodně sucho a teplo, pak bude víno opravdu kvalitní. Velmi dobré ročníky v ČR jsou roky 2006 nebo 2009. Rozeznáváme mladá vína, vyzrálá vína a archivní vína.

Rozeznáváme:

Mladá vína

Mladá vína jsou vína, která jsou první nového ročníku. Mladá vína jsou typické pro svou svěží ovocitou vůni a chuť. Některá mladá vína se mohou stát a používat ochrannou známku "Svatomartinské" víno. Získá-li víno tento název, rozhodla o tom odborná komise Vinařského fondu ČR. Mladá vína musí splnit kvalitativní požadavky a nejsou určena k dlouhodobému skladování, je vhodné je konzumovat nejpozději do jara příštího roku.

Vyzrálá vína

Do skupiny vyzrálých vín patří většina lahvových vín. Tyto vína mají vcelku stabilizovanou chuť a vůni, vydrží v lahvi i několik let.

Archivní vína

Archivní vína jsou vína starší a jsou to vína, která jsou uváděna do prodeje nejdříve za tři roky po sklizni hroznů. Barva archivních vín je sytá a v chuti objevíte ležácký buket.

Bílé víno podle obsahu cukru

Cukernatost vína

Cukernatost je poměr zbytkového cukru a kyselosti. Cukernatost určuje výslednou chuť vína. Suchá a polosuchá vína jsou trpčí, neboť mají menší obsah cukru. Naopak polosladká a sladká vína jsou lehčí a svěží.

  • suché - obsahuje nejvýše 4 gramy zbytkového cukru na litr
  • polosuché - obsahuje 4,1 ? 12 gramů zbytkového cukru na litr
  • polosladké - obsahuje 12,1 ? 45 gramů zbytkového cukru na litr
  • sladké - obsahuje minimálně 45 gramů zbytkového cukru na litr

Cena bílého vína

Posledním parametrem výběru vína je rozhodně cenu, kterou za víno zaplatíte. Je pravda, že cenový strop má nastavený každý někde jinde. Mohu však obecně říci, že ke všedním příležitostem postačí levnější vína, k významným událostem jsou pak vhodná vína o něco dražší.

Je třeba pamatovat na jakost a přívlastek, kdy zemská a jakostní vína jsou levnější oproti vínům s přívlastkem pozdní sběr nebo výběr z hroznů. Cenu vína dále určuje vinařská oblast, ve které víno roste a jméno vinaře.

Tipy na kvalitní bílá vína z našich vinařství

V našem e-shopu najdete pouze kvalitní bílá vína od našich výhradních moravských vinařů. Vyzkoušejte opravdu kvalitní víno, přejděte na nabídku:

Přečtěte si také:

Vše o víně - základní průvodce vína

Proč se nebát nákupu vína na Internetu

Zajímá vás tajemství výroby bílého vína?

Rádi byste byli tím odborníkem, který vždy zvolí k jídlu to správné bílé víno?

Vychutnejte si odrůdy bílého vína Aurelius, Chardonnay, Hibernal, Kerner, Irsai Oliver, Müller Thurgau

Chcete poznat další nejznámější odrůdy bílého vína - Muškát Moravský, Neuburské, Pálava, Rulandské bílé či Rulandské šedé

Poznejte další nejrozšířenější odrůdy bílého vína Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Sylvánské zelené, Tramín červený, Veltínské zelené

nebo přejděte rovnou do sekce bílá vína v našem e-shopu

27.03.2015
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Pro všechny milovníky bílého vína - jak vybrat a jak servírovat
Přihlášení Registrace