Kvalitní červené víno - jak vybrat a jak servírovat

Jste milovníky červeného vína? Avšak nejste žádní zkušení vinaři pouze příležitostní konzumenti. Tak právě pro vás jsme připravili tento malý základní průvodce, který vás provede jeho charakteristikou, výrobním procesem červeného vína a další zajímavosti.Červené víno patří do skupiny alkoholických nápojů, které se vyrábí pouze z modrých hroznů těch odrůd vína, ve kterých se nachází červené barvivo. Preferujete spíše červené víno? Co se v tomto článku dovíte?

Jaké jsou základní charakteristiky červeného vín?

Jednotlivé odrůdy červených vín odrážejí jeho intenzitu aroma. Červené víno je typické pro své zajímavé aroma, které je tvořeno vůní peckoviny a bobuloviny, zvlášť poté černého rybízu, který nás na tomto víně tolik upoutá. Existují však červená vína z dřevěných, barrique sudů, které v sobě nesou navíc vůně vanilky a kouřeč ořechu. Aroma červeného vína se naplno rozvine až při větším přísunu vzduchu, proto se právě servíruje ve velkých sklenicích. Červené víno je také typické svou výraznou chutí. Červené víno má oproti bílému vínu vyšší míru třísloviny a resveratrolu (vyskytuje se také v bílém víně).

Jak se červené víno vyrábí?

ledove vinoi

Červené víno se vyrábí z modrých hroznů a to pouze z těch odrůd, které obsahují červené barvivo. U červeného vína je požadováno daleko vyšší množství barviva a tříslovin, než u vína bílého.

Výroba červeného vína je složitý proces, který se od bílého vína samozřejmě dosti liší. Přečtěte si článek Zajímá vás tajemství výroby červeného vína?Víte, jaké jsou základní a zároveň nejznámější odrůdy červeného vína?

Vinná réva patří do velké a rozvětvené čeledi rostlin. Základní klasické odrůdy, ze kterých se vyrábí víno, pochází z druhu Vitis vinifera, který je typický svými sladkými plody.

Základem charakteru každého vína je odrůda vinné révy, dále to jsou jeho podmínky pěstování a výrobní proces vína. Chcete si přečíst více o odrůdách červeného vína?

V čem podávat červené víno?

Jak již bylo řečeno výše, aroma červeného vína se naplno rozvine až při větším přísunu vzduchu, proto se červené víno servíruje ve velkých sklenicích na červené víno.

Chcete si červené víno koupit a nevíte, jak vybrat?

ledove vinoi

Pokud jste příležitostný konzument vína a nemůžete o sobě říct, že jste zrovna vinař, tak pro vás nebude opravdu lehké vybrat kvalitní víno. Na trhu je totiž nepřeberné množství nejrůznějších vín, které se mezi sebou liší. Pojďme si tedy říci základní faktory, podle jakých si vybrat víno:

Červené víno jako dárek -

K jaké příležitosti víno kupujete?

Víno vybírejte podle dané příležitosti. Víno můžete koupit buď na rodinnou oslavu narozenin, dále si lze víno vychutnat k večernímu pořadu v televizi. Příležitostí, k jakým víno kupujete, je nespočet. Kupujete víno jako dárek? Inspirujte se našimi dárkovými víny.

Červené víno a jídlo - K jakému jídlu se hodí červené víno?

Víte, jak kombinovat víno s jídlem? Najít správný soulad mezi pokrmy a víny není zrovna jednoduché. Při volbě vína hraje důležitou roli celá řada faktorů, například úprava pokrmu, použití surovin, koření, typ události, roční období, rozpočet a také osobní představy a zvyky.

Vánoce

Předveďte se mezi ostatními a staňte se odborníkem! Je to tak snadné, připravili jsme pro vás průvodce vína a jídla. Přejděte na článek Poznejte nejlepší kombinace jídla a červeného vína

Víno podle barvy

Barva vína nám určuje, jaké můžeme očekávat jeho chuťové vlastnosti. Zatímco víno rozdělujeme na bílé, červené a růžové. Hrozny rozeznáváme na bílé, červené a modré. Druh vína poté závisí na tom, z jakých hroznů se víno vyrábí, konkrétně u červeného vína, které se vyrábí z modrých hroznů.

Víno podle odrůdy

Odrůda vína je vyznačena přímo v názvu vína, konkrétně u červeného vína se můžeme setkat například s odrůdami Cabernet Sauvignon, André, Svatovavřinecké nebo Merlot. Každá odrůda má své typické vlastnosti a závisí na mnoha faktorech, například na půdě, podnebí, vybavení vinaře. Jednotlivé odrůdy mají svoji typickou barvu, vůni a chuť. Více o odrůdách si můžete přečíst v článku Jaké jsou nejznámější odrůdy červeného vína?

Vína podle jakosti a přívlastku

Všechna vína, červená, růžová i bílá, se dělí do skupin a to podle vyzrálosti a kvality hroznů. Jedná se o skupinu jakostních vín s přívlastkem (pozdní sběr, výběr z hroznů), tyto vína jsou vyráběna z velmi specificky pěstovaných hroznů a musí splňovat velmi přísná kritéria, to se samozřejmě odráží v jejich vyšší ceně. Další skupinou jsou o stupeň níže jakostní vína, zemská vína, a v poslední řadě pak stojí stolní vína.

Vína podle stáří - Jaký je ročník vína

Vliv na kvalitu vína má samozřejmě i rok sklizně, a zejména také počasí v daném roce. Pokud na přelomu června a července hodně prší a na konci léta a na podzim je sucho a teplo, pak bude víno opravdu kvalitní. Velmi dobré ročníky v ČR jsou roky 2006 nebo 2009. Rozeznáváme mladá vína, vyzrálá vína a archivní vína.

Cukernatost vína

Cukernatost je poměr zbytkového cukru a kyselosti. Cukernatost určuje z velké části chuť vína. Vína suchá a polosuchá jsou trpčí, protože mají menší obsah cukru. Vína polosladká a sladká jsou zase více lehká a svěží.

Červené víno podle obsahu cukru

  • suché - obsahuje nejvýše 4 gramy zbytkového cukru na litr
  • polosuché - obsahuje 4,1 až 12 gramů zbytkového cukru na litr
  • polosladké - obsahuje 12,1 až 45 gramů zbytkového cukru na litr
  • sladké - obsahuje minimálně 45 gramů zbytkového cukru na litr
ledove vinoi

Cena červeného vína

Jako poslední faktor uvádím cenu, kterou za víno zaplatíte. Cenovou hranici má každý někde jinde, ale obecně lze říci, že ke všedním příležitostem postačí levnější vína, naopak k významným událostem jsou pak vhodná vína dražší.

V úvahu musíme určitě vzít přívlastek, kdy zemská a jakostní vína jsou levnější, než vína s přívlastkem pozdní sběr nebo výběr z hroznů. Cenu vína dále ovlivňuje vinařská oblast, ve které víno roste a jméno vinaře, který víno vyrobil.

Tipy na kvalitní červená vína z našich vinařství

V našem e-shopu najdete pouze kvalitní červená vína od našich výhradních moravských vinařů. Vyzkoušejte opravdu kvalitní víno, přejděte na nabídku:

Přečtěte si také:

10 faktů, které o víně možná nevíte

Vše o víně - základní průvodce vína

Proč se nebát nákupu vína na Internetu

Jste zvědaví, v čem se skrývá tajemství výroby červeného vína?

Poznejte nejlepší kombinace jídla a červeného vína

Jaké jsou nejznámější odrůdy červeného vína - André, Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia a Alibernet - část 1

Jaké jsou nejznámější odrůdy červeného vína - Dornfelder, Frankovka, Merlot a Modrý Portugal - část 2

Jaké jsou nejznámější odrůdy červeného vína - Neronet, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe - část 3

nebo přejděte rovnou do sekce červená vína v našem e-shopu

26.03.2015
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Kvalitní červené víno - jak vybrat a jak servírovat
Přihlášení Registrace