Již staří Egypťané věděli, že ve víně je síla

Víno pijeme již od pradávno. Je pravdou, že už staří Egypťané věděli, v čem je jeho síla. Víno je nápoj, který pili opravdu všichni, bohatí, chudí, malí nebo velcí, věřící či ateisté? Víno bylo bráno jako nápoj, který sbližuje všechny lidi na zemi. Ovšem, musí se pít v rozumné míře.

Úplně první počátky o víně sahají do doby staré více než 40 milionů let. Vykládá se, že člověk už kdysi poznal účinky této opojné zkvašené šťávy z bobulí.

Další etapa, která byla zaznamenána, je pěstování vinné révy a lisování šťávy. Tento proces byl zaznamenán v egyptských hieroglyfech asi 2400 let před naším letopočtem. V té době si lidé pěstovali něco mezi šesti až osmi odrůd vín.

Další zásadní vývoj vína byl v době, kdy se začalo víno šířit ze starého Řecka do jižní Evropy. Odtud je pak Římané rozšířili do celé Evropy. Díky Féničanům se víno dostalo také do severní Afriky, kde se postupně zakládaly rozsáhlé vinice.

Traduje se mnoho názorů na původ vína. V Bibli je například uvedeno, že první vinici vysadil Noe, zatímco řecká mytologie říká, že to byl bůh Dionýsos, kdo víno objevil.

Jaká je historie vína v České republice?

Historie vína v České republice sahá až do 3. století po Kristu, kdy ho k nám dovezli výše zmiňovaní Římané. Zásluhu za rozšíření vinné révy v Čechách má kněžna Ludmila. Výrazný rozvoj vinařství nastal až ve 13. století, kdy se začala tvořit největší vinařská centra v Čechách a na Moravě, jde například o Mikulov, Znojmo, Prahu, Litoměřice, Most, Mělník. Perličkou je, že dokonce císař Karel IV. vydal nařízení o zakládání vinic a jejich osvobození od daní.

Jaká je současnost vinařství

Až na konci 20. století prochází vinohradnictví výraznou přeměnou, která zvýšila kvalitu prodávaných vín. Byl vydán zákon o vinohradnictví a vinařství, který dal vinařům právní jistotu a stanovil vinařské tratě, které jsou státem z části dotovány.

Hledáte opravdu kvalitní víno? Ty nejkvalitnější vína se dnes pěstují pouze na zaregistrovaných vinařských tratích. Jsou to polohy, které mají z dlouhodobého hlediska vhodné podmínky pro získání vysoce kvalitních hroznů, a je rovněž stanoveno, jaké odrůdy je právě zde možné pěstovat a jaké je maximální množství pro sklizeň hroznů.

Přečtěte si také:

Vše o víně - základní průvodce vína

10 faktů, které o víně možná nevíte

Proč se nebát nákupu vína na Internetu

Co jste o vínu z Moravy možná nevěděli

nebo přejděte rovnou do sekce vína v našem e-shopu

30.01.2015
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Již staří Egypťané věděli, že ve víně je síla
Přihlášení Registrace