Jak používat příslušenství pro víno - 4. sklenice na víno

V seriálu Jak používat příslušenství pro víno najdete rady a doporučení, jak zacházet s otvíráky, dekantačními karafami, nálevkami a dalšími potřebami pro víno. Přestože jsou články určeny především domácím milovníkům vína, užitečné tipy v nich najde nejeden začínající číšník.V pořadí čtvrtém díle se zaměříme na zdánlivě banální, nikoli však samozřejmá pravidla správného výběru sklenice při servírování vína.

Jak mají sklenice na víno vlastně vypadat, do jaké sklenice patří víno bílé, do jaké červené a do jaké sekt, čím lze sklenici na víno dokonale vyčistit - odpovědi na tyto a další otázky naleznete níže.

Proč pijeme víno ze speciálních sklenic?

Vánoce

Sklenice určené pro víno musí být vyrobeny z průhledného, nebroušeného a co nejtenčího skla. Stopka sklenice má být dlouhá, povrch kalichu čistý a suchý. Proč tyto nároky?

Svou váhu jistě má i estetický dojem. Víno není ledajaké pití, ale nápoj, jehož dlouhá historie dala vyrůst svébytné kultuře servírování vína.

Bylo by však omylem, myslet si, že jediným důvodem, proč podáváme víno ve zvláštně tvarovaných sklenicích, je fazóna.

Sklenička, z níž víno chutnáme, je ve skutečnosti významným nástrojem pro zkoumání jeho chuťových, aromatických i barevných vlastností.

Charisma Burgund Pouze průhledné a hladké sklo umožňuje jasně posoudit barvu vína, dostatečně dlouhá stopka sklenice zase brání tomu, aby horkost naší dlaně ovlivnila teplotu vína. A jsou to právě tvar a objem sklenice, jež napomáhají příslušnému vínu plně rozvinout jeho buket a chuť, o čemž bude řeč níže.

Sebelepší víno podávané z nevhodné sklenice vždy utrpí na svých kvalitách. Různá vína si totiž žádají různé sklenice. Podívejme se, jak vybrat ty správné.

Sklenice na červené víno

Aby červené víno mohlo naplno rozeznít symfonii chutí a vůní, vyžaduje široké pódium - rozumějte objemnou sklenici se širokou hladinou. Z tohoto důvodu mají sklenice na červené vínoobvykle cibulovitý tvar, objem 600 mililitrů i více a jejich obvod skýtá dostatečný prostor pro kontakt se vzduchem. Ze sklenic na červené víno proto doporučujeme sadu Charisma Burgund, která nároky červeného vína splňuje bezezbytku.

Vánoce

Sklenice na bílé víno

Bílé víno podáváme chladnější a sklenice s bílým vínem také rychleji vyprazdňujeme i doléváme.

Z toho plynou nároky na užší, protáhlý tvar a podstatně menší objem skleniček. Kvalitní sady sklenic na bílé víno vyrábí slovenská firma RONA.

ledove vinoi

Sklenice na šumivé víno

Šumivé víno podáváme v tzv. flétnách či píšťalách. Vysoké skleničky s úzkým profilem tak napomáhají vůním šampaňského na cestě k cíli - našemu nosu. Sektem naplňujeme sklenici jen přibližně do třetiny.

Jak pečovat o sklenice na víno

Myčka nádobí zanechává nepříjemné šmouhy, při ručním mytí se zase obtížně dostáváme do útrob sklenice. Pravidelný konzument vína by se tudíž měl vybavit speciálním kartáčem, který vyčistí a vysuší i ty nejspletitější zákruty skleniček, karaf a džbánů na víno. Čistič sklenic, jak se pomůcce přezdívá, vyrábí společnost PULLTEX a pořídíte jej i v našem e-hopu.

A závěrem připomeňme praktické barevné kroužky, které slouží nejen jako ozdoba, ale rovněž pro rozlišení, čí je která sklenice!

28.03.2015
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Jak používat příslušenství pro víno - 4. sklenice na víno
Přihlášení Registrace