Jak používat příslušenství pro víno - 2. nálevky na víno

V seriálu Jak používat příslušenství pro víno najdete rady a doporučení, jak správně zacházet s otvíráky, dekantačními karafami, nálevkami a dalšími potřebami pro víno. Přestože jsou články určeny hlavně domácím milovníkům vína, užitečné tipy v nich najde i nejeden začínající číšník.

Ve druhém díle si vysvětlíme, co jsou to nálevky na víno, k čemu slouží, jak je správně používat a proč se vyplatí mít tuto užitečnou pomůcku ve své domácnosti.

Jak rozlévat víno, a při tom jej nerozlít? S pomocí nálevky na víno!


nálevkaHlavní funkcí nálevky na víno je předejít nechtěným a nepříjemným skvrnám na ubruse či šatech a zajistit snadné a elegantní servírování vína. Zatímco kapky stékající po láhvi zkazí pouze dojem z podávání, skvrny od červeného vína na svátečních šatech bývají učiněná pohroma?

Tím rozhodně nechceme říci, že by nálevky na víno patřily pouze do rukou nešiků či podnapilých oslavenců. Elegantní stříbrný trychtýřek je nedílnou součástí profesionálního servírování vína. Nálevky tak do značné míry nahradily bílý ubrousek. Ubrousek mějte přesto u otevírání vína poblíž. Oceníte jej například tehdy, když budete muset odstraňovat poškozený korek.

Nálevka prospívá kvalitě vína

Použitím nálevky se prodlužuje cesta, kterou víno musí urazit z láhve do sklenice, a tím i doba, kdy víno zůstává v kontaktu se vzduchem. A právě prokysličení vínu pomáhá rozvinout jeho chuťové a aromatické vlastnosti.

Přestože nálevka na víno nebo dekantační karafa špatné víno nezachrání, při správném použití těchto a jiných pomůcek uvolníme cestu kvalitám dobrého vína, které by jinak naše smysly nemusely zachytit.

Jak používat nálevku na víno?

nálevka 2Klasické nálevky z plastové fólie srolujte a vsuňte do hrdla láhve, přičemž by konec nálevky měl vyčnívat asi třemi centimetry ven. Bezpečnému rozlévání vína do sklenice (nikoli na ubrus) už pak nic nebrání.

K dispozici jsou i modernější, kovové nálevky, které současně plní funkci zátky, jež zabraňuje zvětrání nedopitého vína. Tento model přichytíte k hrdlu láhve s pomocí gumy. Po dolití vína láhev utěsníte jednoduchým posunutím nálevky.

Kolik stojí nálevka na víno?

Nálevka není drahá záležitost. Standardní nálevky u nás zakoupíte za 17 Kč, novější model vyjde na 87 Kč.

A navíc se nejedná o pomůcku na jedno použití. Nálevky stačí opláchnout vlažnou vodou, nechat je osušit a uschovat pro další použití.

Vzhledem k tomu, že by uvnitř nálevky mohly zůstat zbytky saponátu, je nedoporučujeme umývat v myčce nádobí.

Na jaká vína nálevky využiji?

Nálevky na víno z e-shopu www.potreby-pro-vina.cz svými parametry vyhovují všem typům lahví s vínem. Vzhledem k viditelným následkům, jež může víno způsobit, je nezapomeňte používat hlavně při nalévání červeného a růžového vína.

22.08.2018
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Jak používat příslušenství pro víno - 2. nálevky na víno
Přihlášení Registrace