Jak používat příslušenství pro víno - 1. otvíráky na víno

V seriálu Jak používat příslušenství pro víno najdete rady a doporučení, jak správně zacházet s otvíráky, dekantačními karafami, nálevkami a dalšími potřebami pro víno. Přestože jsou články určeny hlavně domácím milovníkům vína, užitečné tipy v nich najde i nejeden začínající číšník!

V úvodním díle si ujasníme, jak víno správně otevírat, představíme si základní typy otvíráků na vínoa řekneme si něco o jejich výhodách a nevýhodách.

5 tipů jak otevírat víno stylově a bez bolesti

set"1. Kryt zátky odstraňte nožíkem nebo ořezávátkem

Pokud vám doteď nebylo jasné, k čemu slouží malý, vroubkovaný nožík u otvíráku na víno, už to víte. Používá se k odřezání papírové, plastové či kovové fólie zátky. Stačí jednou obkroužit, a přeřezaný kryt snadno odstranit.

Ke stejnému účelu lze použít ořezávátko, jež bývá součástí dárkových krabiček na víno. Na kuchyňský nůž ale raději zapomeňte. Zkazilo by to dojem a zbytečně byste se mohli poranit.

2. Tiše, něžně a s elegancí

Zkřivená tvář, napnuté svaly a na závěr hlasitý výbuch demonstrující úspěšné vyjmutí korku, v horším případě jeho úspěšné roztříštění dovnitř láhve. Pokud otevírání vína připomíná spíše pohádku o veliké řepě, je to špatně.

Vytahování zátky zkrátka musí probíhat hladce a elegantně. Bez kvalitního otvíráku na vínoto ovšem nepůjde.

otvírák3. Stres k otvírání vína nepatří

Profesionální sommeliér si počíná ladně, zátku postupně, kousek po kousku vytahuje, až ji nakonec vyjme celou. Nejenže takový postup vizuálně lépe působí. Jde i o to, že náhlý přísun vzduchu vínu nesvědčí, řečeno vinařem, stresuje ho. Vytáhnout zátku tak, aby to nebolelo ani víno, ani vás, dokáže každý s pomocí číšnického otvíráku s dvojfázovou páčkou, která se zapírá o hrdlo lahve.

4. Na dlouhé zátky platí dlouhá vývrtka

Ne každý otvírák má dostatečně dlouhou vývrtku, která dostačí na delší zátky. I proto se vyplatí pořídit si jeden kvalitní otvírák na víno s nadstandardně dlouhou vývrtkou, k jakým patří třeba LONGLEVER.

5. Poškozené zátce pomůže karafa a dekantační set

Pokud zátku i navzdory snaze a pečlivosti poškodíte, nejlépe uděláte, když ji zatlačíte do láhve, víno přelijete do karafy a ještě tentýž večer jej vypijete. Víno nijak neztratí na kvalitě a pohroma je zažehnána.


vývrtkaTéčka, švýcarské nožíky a jiné nouzovky

Otvírat víno levnými otvíráky připomíná často porod. Patří k nim tzv. téčka, jež tvoří vlastně pouze vývrtka, kterou bývají vybaveny i kapesní švýcarské nože. Pokud nehledáte otvírák pro nouzové situace a nehodláte otvíráním vína zvětšovat bicepsy, laciným otvírákům se zdaleka vyhněte.

Motýlek s křidélky alias Pulltaps

Křidélkový otvírák s ručičkami, jinak též motýlek, využívá systém vývrtky a dvou páček, s nimiž je odstraňování zátky podstatně jednodušší. Otvíráky v cizině známé jako Pulltaps však vyžadují zapojení obou rukou, láhev musí stát na stole a při nepečlivém zacházení se korek provrtá a drobky napadají do láhve. Nevýhodou je i to, že postrádají nožík na odřezání fólie hrdla.

Číšnický nůž klame tělem, ale nezklame nikdy

Číšnický či barmanský nůž disponuje vývrtkou, nožíkem a otvírákem v podobě páčky, u kvalitních kusů ve dvojstupňovém provedení.

Nožíkem odstraníte fólii zátky, vývrtkou provrtáte korek a páčkou zapřenou o hrdlo láhve zátku postupně vyjmete. Užitečné je, že s otvírákem můžete regulovat výšku provrtání.

Otvíráky na způsob číšnického nože nejsou drahé a otevírání láhve s nimi je snazší, než jejich štíhlý tvar napovídá.

otvírák2Profesionální otvíráky nejen pro profesionály

Alespoň jeden profesionální otvírák značek LONGLEVERPULLPLUS, PERFEGI nebo PUIGPULLby neměl scházet žádnému milovníkovi vína. Díky nejmodernějším technologiím je práce s nimi nenáročná a stylová. I proto si sommeliéři z celého světa oblíbili otvíráky Pullplus a Longlever. A nejen oni. Na každé velké party, kde otvíráte více láhví po sobě, ušetří mnoho sil i vám!

A pokud vás odrazuje vyšší cena, moderní otvíráky, nejlépe v luxusní dárkové krabičce, si nechte nadělit jako dárek! Otvíráky a další pomůcky můžete spolu s dobrým vínemvěnovat k svátku, narozeninám i pod vánoční stromeček v podobě našich dárkových balíčků!

22.08.2018
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Jak používat příslušenství pro víno - 1. otvíráky na víno
Přihlášení Registrace