Co nám o víně prozrazuje jeho jméno

Odkud se vzala všechna ta lákavá, poetická, mnohdy až exotická jména jako Tramín červený, Modrý Portugal nebo Veltlínské zelené? Co skrývá Rulandské šedé v názvu a jak to souvisí s vínem v lahvi?
Právě jméno odrůdy bývá tím, co nás na vínu zaujme jako první. A to dlouho předtím, než ucítíme jeho vůni, než přiložíme rty ke sklenici?
Během naší malé etymologické exkurze si posvítíme na názvy vybraných odrůd, a potažmo i jejich historii a původ.
Věříme, že vám nové vědomosti přijdou ve společnosti přátel vhod a prohloubí váš prožitek z vína!

Modré, zelené, červené, šedé? Kolik barev může mít bílé a červené víno?

Bílé vínoJméno odrůdy často reflektuje její vlastnosti, zejména zbarvení. Avšak pozor! Přívlastky šedé, modrý či zelené neodkazují k barvě vína jako tekutiny, nýbrž k barvě hroznů, z kterých bylo vyrobeno!

Teprve pak nám nepřijde divné, že známá odrůda Tramínu nese přívlastek červený. Toto víno se vskutku vyrábí z červených hroznů.

Jiná jména se stanou průhlednějšími, když si uvědomíme, že bobule hroznů jsou spíše než bílé a červené našedlé (Rulandské šedé), modré (Modrý Portugal, Rulandské modré) nebo zelené (Veltlínské zelené).

Poetická jména motivovaná barvou odrůdy občas zamotají hlavu nejen konzumentům vína

(Rulandské modré/Burgundské červené), ale i básníkům. Zmiňme alespoň Sonet o lásce a modrém portugalu od Jana Skácela a jeho působivou hudební podobu, již mu vtiskl Hradišťan.

Z dalších vlastností, které názvy odrůd reflektují, jmenujme charakteristickou vůni (Muškát moravský).

Co měl společného Zweigeltrebe s Müllerem?

Oba názvy vycházejí ze jmen osob, které měly s danými odrůdami něco do činění. Což je další obvyklý motiv pojmenování vinné odrůdy.

Nezřídka se jedná o samotné šlechtitele odrůd, podle kterých získaly svá pojmenování jak Zweigeltrebe (Rakušan Fritz Zweigelt), tak Müller Thurgau (Švýcar Herrmann Müller).

Krom šlechtitelů jsou to jiné osobnosti, jež se zasloužily o propagaci vína, jeho pěstování, šlechtění, prodej či konzumaci: André (francouzský přírodovědec Christian von André v Brně založil spolek pro šlechtění ovoce, a podnítil tím šlechtění nových odrůd křížením), Aurelius (římský císař Marcus Aurelius Probus se zasadil o pěstování vína v provinciích za Alpami, včetně Moravy), Kerner (německý básník Christian von Kerner doporučoval pití sklenice vína denně v rámci zdravotní prevence), Rulandské šedé (J. S. Ruland ze Speyeru, obchodník s tímto vínem), Dornfelder (Immanuel Dornfelder, zakladatel první vinařské školy v Německu).

Kde domov můj, kde domov můj?

Bílé vínoHodně názvů je vlastně památkou na původní domovinu odrůdy. Region či město v názvu však vědcům určení skutečného geografického původu odrůdy mnohdy víc komplikuje, než usnadňuje.

Příkladem je vůbec zapeklitý Tramín červený, jenž se jmenuje podle italské obce Tramin/Tremeno, přestože odrůda odtamtud zcela jistě nepochází. Ještě spletitější cestu má za sebou Veltlínské zelené, o níž se více dočtete na Wikipedii.

Ne každou odrůdu halí tak silná rouška tajemství: Chardonnay získalo název po stejnojmenné obci v Burgundsku, Müller Thurgau odkazuje k regionu Thurgau ve Švýcarsku, odkud Herrmann Müller, šlechtitel odrůdy, pocházel, a problémy nejsou ani s mladšími odrůdami jako Muškát moravský či Pálava.

Omámit se však nenechte exotickým Modrým Portugalem! Ten skutečně nepochází z Portugalska, nýbrž z Rakouska.

Alibernet, Nerot a jiní kříženečci

Zajímavé i z hlediska jazyka jsou odrůdy vzniklé křížením dvou a více tzv. rodičovských odrůd, jež bývají nějak obsaženy v názvech kříženců. A setkáváme se dokonce se jmény, která pamatují nejen rodiče, ale i prarodiče!

Příkladem je Alibernet, který v názvu nezapře odrůdy Alicante Henri Bouschet a Cabernet Sauvignon, z nichž byl v roce 1950 v Oděse počat. Jméno Neronetu, křížence Alibernetu, Svatovavřineckého a Modrého Portugalu, tak ctí jak rodičovský Alibernet, tak pradědečka Cabernet Sauvignon!

Na závěr doplňme, že ne každý kříženec měl hned štěstí na podobně zajímavé jméno jako výše uvedení. Například Muškát moravský byl až do roku 1987 znám pod zkratkou MOPR na počest rodičů - Muškátu Ottonel a Muškátu Prachtraube, než získal současné jméno, které i vašim uším chutná jistě mnohem víc!

Doufáme, že po přečtení článku ve vás krom nových vědomostí zůstala i chuť některou odrůdu ochutnat!  S přívlastkovými víny známých moravských vinařství Čech, Dufek a František Zapletal máte tu nejlepší možnost!

22.08.2018
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Co nám o víně prozrazuje jeho jméno
Přihlášení Registrace