Co jste o vínu z Moravy možná nevěděli

FolklórMorava bez vína by byla podobně nepředstavitelná jako Valašsko bez slivovice či Rusko bez vodky.

Přírodní bohatství jižní Moravy zde oslovuje všechny smysly, a to na každém kroku: jako lahodný mok v skleněném pohárku, motiv zaznívající v lidových písních nebo při pohledu na panorama vinohradů.

Kdy se vlastně začalo na Moravě víno pěstovat a čí to bylo zásluhou? Jak chutná typické moravské víno a které odrůdy z Moravy přímo pochází?

Kromě zajímavostí o moravském vínu najdete níže také skvělé tipy na kvalitní vína z Moravy!

Kdy se začalo na Moravě pěstovat víno a jak se tam dostalo?

Ačkoli silným vztahem k vínu prosluli již Germáni a Keltové, obývající naše území dříve, za první pěstitele vína na Moravě jsou považováni římští vojáci, kteří ve 2. století našeho letopočtu, za vlády císaře Marka Aurelia Proba, vysazovali révu v zaalpských provinciích včetně nejjižnější části Moravy.

Pěstovalo se víno na Moravě ve větším množství než dnes?

Ano. V roce 1820, během vrcholu tzv. zlatého věku moravského vína, činil rozsah vinohradů na Moravě 29 801 hektarů, což je asi dvakrát více než dnes.

O rozmach a úspěch vinohradnictví na Moravě se zasloužily klášterní řády, podnikavý rod Lichtenštejnů, štědrý císař Karel IV., odpouštějící zdejším vinařům ledacos z daní, a nezabránily mu ani válečné konflikty, ani mšička révokaz, plíseň révová a jiní škůdci z Ameriky, kteří v 19. století začali soustavně napadat moravské vinice.

Proč se vinné révě na Moravě tak daří?

Bílé vínoKromě umu zdejších vinařů vděčí moravská vína za svoji osobitost hlavně geografickým a klimatickým podmínkám této severní, chladnější výspy evropské oblasti pěstování vína.

Oproti západní nebo jižní Evropě panují na Moravě kratší, zato intenzivnější léta a větší jsou i teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Výsledkem je pomalejší dozrávání hroznů a v konečném důsledku bohatší rozmanitost buketu jakostních vín vysokých přívlastků.

Jak chutná typické moravské víno?

Přísně vzato na tuto otázku není odpovědi, neboť jestliže je pro víno z Moravy něco typické, je to právě rozmanitost aroma a chutě, jež se (pod)oblast od (pod)oblasti liší.

Za společné jmenovatele moravského vína lze považovat zralejší a šťavnaté kyseliny, kořenitost a u červených vín též ovocný přídech.

Které vinné odrůdy jsou pro moravskou oblast typické?

bílých odrůd veltlínské zelené (Znojemsko) a ryzlink rýnský (Bzenecko). Z červených vín má letitou tradici svatovavřinecké, pěstované hojně na Znojemsku.

Morava je také domovinou několika odrůd vzniklých křížením. Muškát moravský vyšlechtil Václav Křivánek v Polešovicích a pěstuje se především na Slovácku. Aurelius představuje odrůdu, jejíž jméno je poctou císaři Marku Aureliu Probovi, jenž se zasadil o výsadbu vína v římských provinciích, a která je výsledkem křížení odrůd Neuburského a Ryzlinku rýnského.

A na Moravě nezapomeňte ochutnat také André či Modrý Portugal pěstovaný ponejvíce ve Velkopavlovické oblasti.

Jaké jsou hlavní vinařské podoblasti Moravy?

Vinařskou oblast Morava tvoří čtyři vinařské podoblasti: konkrétně jsou to Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická a Slovácká vinařská podoblast.

Tři tipy na kvalitní víno z Moravy za sklepní ceny

Vinařství Čech, Dufek a František Zapletal významně přispívají k dobré pověsti moravského vína. Množství odrůd a bohatství chuti a buketu jsou nejlepšími známkami poctivé práce, v níž se kloubí tradiční metody, šetrné k životnímu prostředí, s nejmodernějšími technologiemi výroby vína.

Přívlastková vína těchto vinařů lahodí nejen jazyku a nosu, ale také peněžence. Za přijatelné ceny a z pohodlí domova si můžete moravská vína objednat z našeho e-shopu, aniž byste museli vážit cestu na Moravu, kterou vám přesto a celým srdcem doporučujeme.

Další zajímavosti o víně a potřebách pro víno:

Dělení vína - víno podle barvy

Buďte ve střehu! S vystřelovacími otvíráky a keramickými noži PERFEGI!

Víno a zdraví

Kvalitní vína z Moravy objednávejte přímo v našem e-shopu!

03.08.2020
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky Co jste o vínu z Moravy možná nevěděli
Přihlášení Registrace