10 faktů, které o víně možná nevíte

tramin cerveny1. Víno je věda I.

.... a věda o víně se jmenuje enologie. Pokud se chcete stát enology, profesionálními specialisty na víno, zapište si enologii na Mendelově univerzitě v Brně.

Mnoho praktických informací a zajímavostí o víně a potřebách pro víno však najdete i na stránkách našeho e-shopu, v sekci Články.

2. Víno je věda II.

... což poznal každý, kdo se do vinařské problematiky ponořil hlouběji. Víno se různí podle barvy, podílu zbytkového cukru, cukernatosti a odrůd, s vínem se pojí zajímavá a bohatá kultura stolování, přičemž zvláště správné skladování, dekantace nebo snoubení vína s pokrmy nejednomu často činí potíže.

Chcete mít o víně lepší přehled? Pročtěte si články z naší poradny:

3. Víno léčí tělo i duši

O léčivých účincích pravidelného pití vína (v rozumném množství) se nepochybuje. Konzumace vína prospívá například trávení, krevnímu oběhu, srdci. Blahodárně víno působí rovněž na lidské sexuální libido. Proč tomu tak je?

Prvním "viníkem" je hormon estrogen, jehož produkci víno zvyšuje, čímž v nás probouzí sexuální tužby. Ještě důležitější je serotonin, látka, jejíž obsah v těle má vliv na jeho různorodé funkce, jako jsou paměť, chuť, nálada i pohlavní pud. Důvodem, proč na milostné schůzky bráváme lahev dobrého vína, je krom jeho chuti také schopnost alkoholu zvyšovat koncentraci serotoninu v těle.

Čtěte více na téma Víno a zdraví!

4. Víno nejen z hroznů

Jablečné víno alias "jabčák" není zdaleka jediným reprezentantem ovocných vín. Velmi oblíbená jsou též rybízová a bezová vína. Hlavně v Asii si pochutnáte na rýžovém víně, v Japonsku známém jako saké. Tzv. barley wine, víno z ječmene, zase vyzkoušíte pouze na britských ostrovech.

5. Není červené jako červené

Tramín červený, pokud jste to nevěděli, není červené, nýbrž bílé víno. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči.

Některá bílá vína jsou vyráběna z modrých hroznů a přezdíváme je klaret. A jakže to ti vinaři dělají? I to vám prozradí náš článek o členění vína podle barvy

Při výrobě bílého vína se kvasí čistý mošt bez slupek. Právě slupky jsou zdrojem barviva, které se však do nápoje nedostane. Tato typická procedura výroby bílého vína se používá u červených hroznů "matoucích" odrůd jako Tramín červený.

Sampanske6. Šampaňské ≠ sekt

Pouze šumivé víno, při jehož výrobě byly použity hrozny odrůd Pinot NoirPinot Meunier nebo Chardonnay, posbírané ve vinařském regionu Champagne, na severovýchodě Francie, je možné označit jako šampaňské. Ostatní šumivá vína je náležité označovat slovem sekt.

Více o šampaňském a sektu čtěte Jak poznat kvalitní sekt a šampaňské.

7. Víno dělá divy

Víno, s jeho povznášejícími účinky, tvořilo od pradávna součást nejrůznějších magických, později náboženských rituálů. Sakrální význam vína je znám nejen v křesťanství (svaté přijímání) a judaismu, ale významnou úlohu mělo víno při slavností boha Dionýse v antickém Řecku. Víno coby symbol krve se těšilo zvláštní úctě také ve starověkém Egyptě.

8. Víno už něco pamatuje

Nejstarší známé doklady o pěstování vína pocházejí z Gruzie, z období 6000 let před naším letopočtem. Kolem roku 4 500 před Kristem dorazilo víno na Balkán a stalo se součástí gastronomie starověkého Řecka a Říma.

9. Víno věčnou múzou

Básníci, spisovatelé, filmaři a další umělci ve víně odjakživa nacházeli inspiraci pro svoji tvorbu. Nejen nápoj samotný, ale zvláště jeho pěstování a sklizeň (vinobraní) figurují v poezii Jana Skácela i populárních komedií typu Bobule.

Kromě Bobulí vzpomeňme i na legendární snímky Casablanca, Kmotr nebo Ratatouille, kde víno zaujímá sice ne hlavní, přesto však podstatnou roli.

10. Víno je droga

Ačkoli víno právem patří do "vyšší třídy" alkoholických nápojů a proti jeho konzumaci nelze mnoho namítat, platí u něj stejná rizika jako u piva či destilátů. I víno tedy vychutnávejte raději vždy s mírou.

22.08.2018
ZpětVšechny články
0 ks zboží
Cena: 0 Kč
Proč nakoupit u nás?
Sledujte nás
Vinařství

Značky

Odběrné místo
Provozní 5492/3
722 00 Ostrava-Třebovice
+420 724 024 086
info@potreby-pro-vina.cz
Vína a doplňky k vínům Novinky 10 faktů, které o víně možná nevíte
Přihlášení Registrace